Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

O szkole

Historia szkoły

W roku szkolnym 1978/79 staraniem władz oświatowych w południowym skrzydle drewnianego baraku przy ul. 17 Stycznia 15 w Opocznie została umieszczona Szkoła Podstawowa nr 4. Liczyła ona wówczas 4 klasy. Dyrektorem została wóczas pani Bogusława Skowron. Grono pedagogiczne tworzyli następujący nauczyciele:
Róża Zelga, Maria Pawlik, Krystyna Maćkowska.
W roku szkolnym 1980/81 utworzono szkołę zawodową o kierunku krawieckim pod patronatem Spółdzielni Inwalidów w Opocznie. W pierwszej klasie rozpoczęło naukę zawodu dwudziestu absolwentów szkoły podstawowej.
W roku szkolnym 1985/86 nowym dyrektorem placóki został pan Józef Wilk. W 1991 r. szkołę przeniesiono do nowego budynku, przy ulicy Piotrkowskiej 61, gdzie mieści sie do dziś. Dyrektorem placówki była wówczas pani Beata Dziubałtowska. Od roku szkolnego 2002/2003 funkcję tę pełni pani Katarzyna Tomczak. W listopadzie 2003 r. szkoła otrzymała nową nazwę: Zespół Szkół im. Jana Brzechwy w Opocznie.

20 listopada 2008 r. Zespół Szkół im. Jana Brzechwy w Opocznie, podczas uroczystości Jubileuszu 30-lecia otrzymał sztandar:

sztandar szkoły

W tradycji polskiej i w kulturze europejskiej sztandar zawsze kojarzył się z walką o wolność, z obroną najszczytniejszych ideałów i wartości, jak bohaterstwo i miłość ojczyzny. To znak tożsamości narodowej, nieodłącznie związany z patriotyzmem. Na ważność symboliki sztandaru wskazują w swoich utworach poeci i pisarze, jego doniosłość podkreślają nasze pieśni. Umrzeć za ojczyznę w imię szczytnych ideałów i wartości, godnie prezentować się pod sztandarami oto największy, najchlubniejszy cel walczących od początku państwowości polskiej po czasy współczesne. Sztandar był przez stulecia symbolem Polski oraz oznaką pielęgnowania wartości najważniejszych w życiu każdego człowieka.Uchodził za synonim nie tylko postaw patriotycznych, ale i dążeń do realizacji wielkich ideałów życiowych. Szkoła jest właśnie takim miejscem, gdzie można te idee, marzenia realizować. Sztandar Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem, który łączy tych, którzy opuszczają jej progi, obecnych oraz przyszłych uczniów. W tym kontekście nasz Sztandar Szkolny staje się symbolem Małej Ojczyzny, a jaka ona będzie, zależy tylko od nas.

Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o długości 110 cm, obszyta złotą taśmą. Awers sztandaru jest koloru czerwonego. W środkowej jego części znajduje się godło państwowe w kolorze srebra z elementami złotymi, wokół godła napisy wyszyte złotymi literami, w kształcie koła: NAUKA – dyscyplina badawcza odnosząca się do pewnej dziedziny rzeczywistości — tu do rzeczywistości ucznia niepełnosprawnego, SZACUNEK – poszanowanie nauki, uznanie dla nauczycieli, szacunek do siebie samego i kolegów, TOLERANCJA – środowiska wobec inności drugiego człowieka, tolerancja wobec uczniów, młodszych kolegów, zwieńczone rokiem nadania szkole sztandaru. Rewers sztandaru jest koloru bordowego. W centralnej części znajduje się logo Zespołu Szkół im. Jan Brzechwy w Opocznie, zaprojektowane przez nauczycielkę placówki Panią mgr Iwonę Kołodziejczyk oraz nazwa szkoły. To przepiękne logo symbolizuje największy dar, jaki może przekazać swojemu uczniowi nauczyciel, serce jako symbol miłości i szeroko pojętej akceptacji, gdy te dwa pierwiastki połączą się w całość, wówczas można zaczynać z powodzeniem proces edukacyjny. Od dołu widnieje napis z cytatem największego Polaka w dziejach historii, Papieża Jana Pawła II „BYĆ CZŁOWIEKIEM NA MIARĘ DARU JAKI OTRZYMAŁ”. Drzewiec sztandaru wykonany jest z drewna toczonego, zakończonego metalową głowicą w formie orła w koronie.